Loading...
Funkcjonalność: Słownik narzędzi i pomocy warsztatowych

Funkcjonalność: Słownik narzędzi i pomocy warsztatowych

Funkcjonalność „Narzędzia i pomoce warsztatowe” w systemie Produkcja.NET jest listą słownikową, wspomagającą w tworzeniu technologii, a dokładniej w przypisaniu do poszczególnych operacji narzędzia lub pomocy warsztatowej niezbędnych do wykonania danego wyrobu.

Dzięki niej operator tworzący technologię w prosty sposób, za pomocą rozwijanego menu, wybiera potrzebne narzędzie, które zostało wcześniej zdefiniowane w spisie pomocy warsztatowych, bez konieczności każdorazowego ręcznego wprowadzania danych typu nazwa, rodzaj czy opis.

Narzędzia i pomoce warsztatowe zastosowane we wskazanych operacjach uwzględnione są na widoku Karty Technologicznej w Kiosku Warsztatowym. Mogą być uwzględniane na wydruku przewodników warsztatowych, dokumentacji wytwórczej, jako dodatkowy opis.

Tworzenie słownika narzędzi i pomocy warsztatowych

Przed przystąpieniem do definiowania technologii, operatorzy z właściwymi uprawnieniami mogą tworzyć, edytować i usuwać poszczególne pozycje słownika narzędzi i pomocy warsztatowych za pomocą dedykowanego formularza, który zawiera:

  • Symbol narzędzia lub PN – indywidualny symbol lub, w przypadku pomocy warsztatowych znormalizowanych, normę odpowiadającą definiowanej pomocy warsztatowej,
  • Nazwa – przyjętą nazwę narzędzia lub pomocy warsztatowej,
  • Rodzaj – lista rozwijana służąca do określenia kategorii narzędzia/pomocy warsztatowej: narzędzia specjalne, pomoce warsztatowe znormalizowane, sprawdzian, program do sterowania stanowiskami ze sterowaniem cyfrowym, instrukcja stanowiskowa.
  • Żywotność – wielkość wyrażona w ilości części możliwych do obrobienia za pomocą jednego przyrządu (dotyczy wyłącznie pomocy warsztatowych specjalnych)
  • Opis – dodatkowy, rozszerzony opis narzędzia/pomocy warsztatowej

Tworzenie pozycji słownika na podstawie już istniejących technologii

System Produkcja.Net przewiduje sytuację, w której funkcjonalność słownika jest dodawana na późniejszym etapie obsługi/wdrożenia programu, gdy technologia, materiały, a co najważniejsze pomoce warsztatowe, są już zdefiniowane i przypisane do operacji.

Program posiada funkcję w obszarze Administracji, która na podstawie zdefiniowanych w technologii pomocy warsztatowych, utworzy automatycznie spis pomocy warsztatowych. Wszystkie pozycje pochodzące z automatycznie utworzonego słownika mają w rozszerzonym opisie tekst „Dodany według rejestrów WPW w technologii”.

Wykorzystanie słownika narzędzi i pomocy warsztatowych przy tworzeniu technologii

Tworzenie technologii zaczyna się od definicji nowej części. Zdefiniowana otrzymuje pozycję Pomoce Warsztatowe, gdzie możemy dodać nowe narzędzie/pomoc warsztatową do utworzonych wcześniej operacji w pozycji Karta Technologiczna, a także edytować je i usuwać.

W sytuacji, gdy operator definiuje pomoce warsztatowe tworząc technologię i nie znajdzie potrzebnego narzędzia (nie zostało zdefiniowane w słowniku) na liście słownikowej wyboru ma on możliwość dodania takiego przyrządu lub pomocy właśnie na tym etapie.

Wybierając operacje do której ma być przypisane nowo dodane narzędzie, trafia ono także do pomocy warsztatowej tej technologii.

Aktualizacja słownika i wymiana narzędzi

Podczas edycji narzędzia w słowniku, nie aktualizuje się ono w dokumentacji wytwórczej uruchomionych zleceń produkcyjnych. Zapobiega to rozbieżnościom i konfliktom, które mogłyby powstać, jeśli edycja narzędzia przeprowadzona byłaby w trakcie trwania operacji produkcyjnej.

Odświeżeniu pomocy warsztatowych z aktualnym stanem w słowniku, służy funkcja pozwalająca na zaktualizowanie zdefiniowanych w technologii narzędzi do bieżącego stanu w słowniku. Program Produkcja.Net posiada także możliwość masowej wymiany/aktualizacji/usunięcia narzędzia w wybranych wystąpieniach w technologii.

Źródło:

Góra