1001 sposobów na usprawnienie produkcji w Twojej firmie...
Nie, to nie będzie kolejny zbiór rad, jak usprawnić produkcję w przedsiębiorstwie. Chcę raczej zwrócić uwagę na niską wartość pojawiających się w sieci poradników, opatrzonych tytułami w rodzaju: “5 Sposobów na optymalizację produkcji”, “7 sposobów na usprawnienie produkcji” i temu podobnych.
5, 6 a nawet 9 sposobów na optymalizację procesów w firmie produkcyjnej dzięki systemom ERP
Zajmujemy się wdrażaniem systemów ERP w przedsiębiorstwach, między innymi produkcyjnych, od blisko 30 lat. To czas, w którym można nabyć wiele doświadczenia w zakresie obsługi podmiotów z tego, czy innego obszaru aktywności gospodarczej, w tym omawianego tu obszar produkcji. Mamy więc podstawy, aby wyrażać wątpliwości, co do skuteczności takich “zbiorowych porad”. Publikacje tego typu stanowią, w najlepszym przypadku, papkę marketingową, mającą na celu zwrócenie uwagi wyszukiwarek, a ich wartość merytoryczna jest nierzadko bardzo niska.
Nie chcę przez to powiedzieć, że wspomniane przeze mnie artykuły zawierają nieprawdę. Problem polega na tym, że przeważającej większości przypadków to nie są recepty, a zbiory ogólnikowych frazesów i popularnych półprawd. Nie sposób rzetelnie doradzić, jak rozwiązywać poszczególne zagadnienia i problemy, bez znajomości specyfiki danego przedsiębiorstwa z poszanowaniem wypracowanych do tej pory procesów produkcyjnych.
Czytając takie zestawienia można odnieść wrażenie, że systemem skutecznie wspierającym produkcję jest każdy, który zawiera tablicę Kanban. Nie neguję przydatności takich tablic do zarządzania swoją aktywnością, ale zarządzanie w ten sposób setkami operacji, na dziesiątkach maszyn, nie wnosi żadnej wartości dodanej, a z reguły potęguje chaos.
Co więcej, osoba sprytnie posługująca się wytrychami marketingowymi mogłaby próbować udowodnić, że MS Teams to także jest system wspierający produkcję, bo zawiera aplikację To Do oraz Planer z widokiem typu Kanban i kilka innych rozszerzeń.
Wiedza i dane kontra wyobrażenie o procesach w danej firmie produkcyjnej
Niestety to nie takie proste, jak by mogło się wydawać. Zarządzanie procesami produkcyjnymi wymaga jednak wiedzy, również teoretycznej oraz doświadczenia, a nie tylko listy zadań i kolorowych dashboardów.
Nie do pominięcia jest także to, że skuteczny system wspierający produkcję musi być otoczony dojrzałym i elastycznym systemem ERP, który wspiera całość działalności i jest zdolny zabsorbować dane z modułu produkcyjnego, ściśle z nim współpracując. Stąd nasz wybór, aby zintegrować Produkcja.NET z systemem Comarch ERP XL.
Oba rozwiązania stanową pełnowymiarowe wsparcie wszystkich procesów w przedsiębiorstwie, dostarczając danych, których analiza dopiero wskazuje, które obszary wymagają optymalizacji, gdzie wprowadzać zmiany, aby były najbardziej efektywne, oraz jakich można spodziewać się efektów.
Bez rzetelnych informacji, próby usprawnień produkcji prowadzone na ślepo, jedynie w oparciu o ogólnikowe poradniki, mogą skończyć się, w najlepszym razie, stratą czasu i brakiem efektów. Najgorszy scenariusz każdy może teraz samodzielnie wymyśleć.
Konkretne metody na optymalizację produkcji z pomocą Produkcja.NET, czy to poprzez szczegółowe opisy technologiczne, obsługę kooperacji, braków naprawialnych i nienaprawialnych, czy system kiosków produkcyjnych wspierających dostarczanie informacji do stanowisk produkcyjnych opisujemy na naszym blogu. I to są już realne wskazówki jak rozwiązać dany problem, a nie mgliste “5 sposobów na optymalizację produkcji...”.