Loading...
Braki w zleceniu produkcyjnym i ich obsługa w systemie Produkcja.NET

Braki w zleceniu produkcyjnym i ich obsługa w systemie Produkcja.NET

Brak to element, który na skutek niewłaściwego postępowania lub posiadanych wad nie spełnia wymagań i norm produkcyjnych dla zlecenia.

Czym są braki w procesie produkcyjnym

Braki powstają najczęściej wtedy, gdy przy okazji wykonywania dla poszczególnych operacji technologicznych, dochodzi do uszkodzenia, bądź też zniszczenia obrabianych elementów.

W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia konieczna jest określona reakcja pozwalająca finalnie rozliczyć zlecenie produkcyjne. Ważne także jest, żeby braki identyfikować i raportować najszybciej jak to możliwe (na przykład z poziomu Kiosku Warsztatowego), ponieważ zostały już w nie zaangażowane materiały, robocizna oraz koszty maszynowe, które powinny być zaksięgowanie do zlecenia kosztów braków. Oczywiście idealnym przypadkiem jest stwierdzenie braku w momencie jego powstania, ale ze względu na proces technologiczny nie zawsze jest to możliwe.

Braki naprawialne i nienaprawialne

Gdy już brak zostanie zidentyfikowany i wiemy po jakiej operacji to nastąpiło, można przystąpić do wyceny i określenia dalszej ścieżki postępowania

Program Produkcja.NET rozróżnia dwa rodzaje braków, dla których rejestracji funkcjonuje wspólny formularz umożliwiający specyfikację braku: 

 

Okno rejestracji braku w zleceniu
Okno rejestracji braku w zleceniu

 

Braki nienaprawialne - takie, dla których nie istnieje żaden sposób uzdatnienia części do wykorzystania.

W zależności od tego, czy braki będą odtwarzane, czy nie będą odtwarzane, program albo przygotuje struktury na stworzenie dokumentacji wytwórczej na odtworzenie braku, albo kalkulację braku względem dotychczasowego zaangażowania materiałów, robocizny i kosztów maszynowych.

W obydwu powyższych przypadkach kalkulacja braku jest wyliczana w odmienny sposób. Dla odtwarzanych braków nienaprawialnych kosztem jest koszt ich odtworzenia do takiej postaci, jaką miałyby w momencie stwierdzenia braku, gdyby brak nie powstał. Dla nieodtwarzanych braków nienaprawialnych koszt braku jest kosztem wykonania do momentu stwierdzenia barku;

Braki naprawialnetakie, dla których po odpowiednich zabiegach technologicznych jest możliwe pełne uzdatnienie części.

Braki mogą być naprawiane z użyciem dodatkowych materiałów lub bez konieczności ich angażowania. Adekwatnie do określonego kierunku działania program Produkcja.NET przygotuje struktury do stworzenia dokumentacji na naprawę braku uwzględniające możliwość definiowania materiałów lub bez niej.

W przypadku braków naprawialnych kosztem braku jest koszt jego naprawy na podstawie dokumentacji wytwórczej naprawy braku. Koszty braków są wyliczane jako koszty normatywne wynikające z dokumentacji.


Brakowanie części złożonych

Brakiem może być część złożona, w której nie wszystkie elementy podlegają wymianie lub naprawie, dlatego Produkcja.NET uwzględnia drzewo struktury braku. W drzewie składników należy wskazać te, na których będą dokonywane zmiany. Elementy wskazane zostaną przepisane na listę części do brakowania wraz z ilością, stworzona zostanie także dokumentacja wytwórcza na naprawę lub odtworzenie, bądź też składniki, których koszt wytworzenia stanowił będzie koszt braku.

Tworzenie i edycja dokumentacji braku w Produkcja.NET

W zależności od kwalifikacji braków Produkcja.NET udostępnia do edycji Kartę Technologiczną na naprawę lub odtworzenie braków, Kalkulację braku i Karty materiałowe.

Karty technologiczne 

W przypadku podjęcia decyzji o odtworzeniu lub naprawy braku Karty Technologiczne są inicjowane procesami technologicznymi wybranych składników braku.

 

Okno tworzenia technologii dla odtworzenia lub naprawy braku.
Okno tworzenia technologii dla odtworzenia lub naprawy braku.
            
Są one generowane na podstawie listy części do brakowania i zawierają tabelę informacyjną z rejestrem operacji technologicznych wskazanej części. Tabela operacji może być ręcznie edytowana w zależności od sytuacji. 

 

Karty materiałowe

Jeśli odtworzenie lub naprawa braku wymaga użycia dodatkowych materiałów system umożliwia uzupełnienie karty materiałowej. Uwzględnia ona listę części do brakowania oraz tabelę informacyjną z rejestrem materiałów dla wskazanej części. Tabela zawiera kolumnę „Jest”, w której podano aktualne stany surowca w magazynach bez uwzględniania rezerwacji. 

Jest to jedyne miejsce w programie Produkcja.NET, w którym stany magazynowe nie uwzględniają rezerwacji. Przyjmuje się, że aby odtworzenie lub naprawa braku miało uzasadnienie, należy tego dokonać w możliwie najkrótszym czasie. W takim wypadku czekanie na dostawy materiału, które miałyby zaspokoić wszystkie zamówienia i rezerwacje, a dopiero na końcu potrzeby odtworzenia braku, byłoby działaniem wręcz odwrotnym. Wskazane byłoby zawieszenie obecnych rezerwacji, tak, aby potrzeby materiałowe na naprawę lub odtworzenie braku mogły zostać zaspokojone w pierwszej kolejności, a po skutecznym poborze, czasowo zdjęte rezerwacje i zamówienia należałoby przywrócić.  Pominięcie istniejących rezerwacji pozwala na uproszczenie tego procesu.

Kalkulacja braku

Ostatnim elementem obsługi dokumentacji braku jest wykonanie kalkulacji braku. Powoduje to wygenerowanie kalkulacji braku w ujęciu list części, dla każdej z nich uwzględniającą wyliczenia kosztów materiałowych oraz robocizny i kosztów maszynowych.

Formularz „Karta braków” prezentujący kalkulacje dla karty braków został utworzony w modelu standardowej kalkulacji doliczeniowej. Zawiera opis karty braków (czego dotyczy, przyczyna, winny oraz przedmiot braku) listę wartości stałych, w oparciu, o które dokonano wyliczeń (definiowane w obszarze Administracji) oraz kalkulację doliczeniową z wartością braku przeliczoną na jednostkę.

 

OKarta braków.
Karta braków.

 

 

W podobny sposób prezentowane są kalkulacje dla składników braku. Dla wskazanej części z listy składników braku pokazana jest jej kalkulacja doliczeniowa oraz składniki materiałowe i technologia naprawy lub odtworzenia.

Źródło:

Produkcja.NET - dokumentacja


Góra