Loading...
Kolejka Maszyn - Jak planować produkcję dla zleceń o nieprzewidywalnym czasie realizacji.

Kolejka Maszyn - Jak planować produkcję dla zleceń o nieprzewidywalnym czasie realizacji.

Kolejka maszyn to rozwiązanie stosowane w Produkcja.NET, wspierające planowanie produkcji oraz realizację operacji produkcyjnych w scenariuszach, gdy standardowo stosowana metoda JIT jest nieefektywna lub niemożliwa do zastosowania.  

Mechanizm Kolejki Maszyn pozwala na zarządzanie zadaniami na poszczególnych stanowiskach, uwzględniając bieżące opóźnienia, zmienne czynniki wpływające na czas pracy maszyn i ludzi oraz wydajność operacyjną.

Kolejka maszyn a planowanie Just In Time (JIT)

Standardowo planowanie w Produkcja.NET opiera się o zasady Just In Time. Czas wykonania zlecenia dla każdej operacji to jest czas przygotowawczo-zakończeniowy (tpz) plus n-krotność czasu jednostkowego, ewentualnie modyfikowany dla pracowników współczynnikiem wykonania czy współdzielenia w wypadku pracy brygady itp. Co do zasady czasem jednostkowym jest czas zajętości maszyny pojedynczą detalooperacją.

Działając w myśl zasady JIT, dokładnie w momencie zakończenia działań uwzględnionych w tpz (np. uzbrojenie maszyny) powinniśmy mieć dostarczone na stanowisko detale do obróbki. Aby móc rozpocząć kolejną operację, muszą być dla niej dostarczone pierwsze detale, na których zakończono wcześniejszy etap obróbki, a więc drugi etap może się zacząć nie wcześniej niż tpz etapu pierwszego plus suma czasów jednostkowych dla założonej w technologii ilości detali. Może to być jedna sztuka, może być 1000, bo taką pojemność ma na przykład pojemnik transportowy – tak jak mamy to opisane w technologii.

Niestety, takie ułożenie planu musi opierać się na wiarygodnych i stałych czasach jednostkowych.

Przytoczyć tu można sytuację, z którą mieliśmy do czynienia u jednego z naszych klientów. Nawet przy racjonalnych założeniach wydajności maszyny, zależnie od partii materiału wejściowego, można było przeprowadzić w założonym czasie nie planowane 600 cykli, tylko 450, a czasem nawet jedynie 300. Czas jednostkowy był bardzo niepewny, a planowanie metodą Just In Time mało zasadne.

W takiej sytuacji, gdzie nie mamy pewności co do tego czasu wykonania, a więc i czasu rozpoczęcia kolejnych prac na detalu, natomiast interesuje nas kolejność wykonania korzystne jest stosowanie Kolejki Maszyn.

Planowanie produkcji z Kolejką Maszyn

Kolejka maszyn to narzędzie, które wspiera procesy planowania produkcji, umożliwiając nadzór nad kolejnością wykonywania zadań na maszynach w zależności od aktualnych warunków produkcyjnych. Dla każdej maszyny, dla każdego stanowiska danego typu, możemy dodawać poszczególne karty pracy. Sekwencja oraz czas startu i zakończenia są oczywiście wyliczane z technologii, ale w momencie otwierania modułu planowania są zawsze przeliczane startując od tej chwili, uwzględniając bieżący stan, który wynika z danych z Kiosku Warsztatowego.

Informacje o pracy i te czasy są przeliczane, czyli planista widzi aktualne czasy zadane, czyli takie najbardziej optymistyczne, ale jednocześnie te, które już były wykonane, są automatycznie zaktualizowane, że trwały np. dłużej. Ma wtedy możliwość dostosowania planu pracy do opóźnień względem założonego harmonogramu.

Z drugiej strony pracownik warsztatowy widzi dokładną kolejność, w jakiej ma wykonywać zadania, bez względu na to, czy wystąpiło jakieś opóźnienie, czy maszyna się zacięła, czy musiał ingerować… to i tak widzi właściwą kolejność, zgodnie z dyspozycją planisty.

Korzyści z wdrożenia kolejki maszyn

Wprowadzenie mechanizmu kolejkowania maszyn przynosi szereg korzyści zarówno dla planistów, jak i operatorów:

  • Optymalizacja produkcji – dzięki bieżącemu przeliczaniu czasów startu i zakończenia operacji produkcja może być realizowana bardziej efektywnie, minimalizując czasy przestojów i opóźnień.
  • Przejrzystość dla pracowników – operatorzy maszyn widzą w czasie rzeczywistym, jakie zadania są na bieżąco do wykonania, co eliminuje chaos i brak informacji, szczególnie w sytuacjach awaryjnych.
  • Elastyczność – Kolejka Maszyn pozwala uwzględnić zmieniające się warunki rynkowe oraz priorytety klientów w bieżących potrzebach produkcyjnych.
  • Lepsza alokacja zasobów – umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, zarówno maszynowych, jak i ludzkich, co przekłada się na większą wydajność oraz redukcję kosztów produkcji.

Zastosowanie kolejki maszyn w różnych branżach

Mechanizm kolejki maszyn znajduje zastosowanie w branżach, gdzie ostateczny czas wykonywania zlecenia i jego efekt zależą w znacznej mierze od jakości materiału wejściowego (branża drzewna, meblarska) oraz udziału pracy ręcznej (motoryzacja).

Indywidualne wersje narzędzia dostosowane do potrzeb technologii

Narzędzie Kolejki Maszyn w swoim założeniu bardzo proste może być przystosowane do planowania bardziej złożonych procesów. Oto modyfikacje, które wykonaliśmy specjalnie na potrzeby naszych klientów:

Planowanie uproszczone na potrzeby procesu handlowego

Na potrzeby procesu handlowego produktu o bardzo złożonej technologii wynikającej z mechanizmu wyrobów podobnych, powstało narzędzie tworzące ramową konstrukcję wyrobu, uwzględniającą kluczowe etapy i stanowiska, i na jej podstawie wylicza szacowane czasy realizacji zamówienia.

Planowanie z uwzględnieniem etapów wcześniejszych

Inny sposób modyfikacji Kolejki Maszyn sprawia, że planista może zaplanować operację, dodając ją do kolejki konkretnego stanowiska, ale dopiero wtedy, gdy są wykonane poprzednie etapy na danym detalu.

Dla każdej karty pracy wyświetlane są dodatkowe dane, czego ewentualnie do wykonania tej karty pracy brakuje, czyli jeżeli ta operacja to złożenie, to czy brakuje detali itp. Ponadto wyświetlana jest też tabela stanowisk, które mogłyby wykonywać te operacje. Modyfikacja uwzględnia stan realizacji zamówień wewnętrznych, przesunięć między magazynami towarowymi oraz magazynami produkcyjnymi poszczególnych wydziałów produkcyjnych.

Źródło:

Góra