Loading...
Funkcjonalność: Asystent Nestingu - mniejsze straty materiału i lepsze wykorzystanie odpadów użytkowych w procesach rozkroju.

Funkcjonalność: Asystent Nestingu - mniejsze straty materiału i lepsze wykorzystanie odpadów użytkowych w procesach rozkroju.

Narzędzie Asystent Nestingu w systemie Produkcja.NET służy optymalizacji zużycia materiałów i ułatwieniu wykorzystania odpadów użytkowych poprzez wsparcie organizacji rozkroju detali w ramach zleceń.

Identyfikowanie technologii i surowca

Detale, które  w ramach zleceń powinny zostać poddane obróbce wycinania (wypalania laserem, wycinania wodą lub maszyną CNC) są identyfikowane na podstawie technologii, zaś zapisany w niej materiał umożliwia kategoryzację detali według kryterium zastosowania surowca. W ten sposób detale podlegające takiemu samemu procesowi z wykorzystaniem takiego samego surowca są grupowane w ramach oddzielnych zestawów.

Optymalizacja rozkroju na podstawie nestingu i realizacja zlecenia

Tak wygenerowane dane posiłkowe służą jako podstawa do optymalizacji rozkroju w dedykowanym do tego narzędziu poza systemem. Gotowy rozkrój zaimportowany do systemu Produkcja.NET umożliwia przekazanie odpowiednich parametrów niezbędnych do pracy maszyny.

Rozliczenie zlecenia i rejestracja odpadu użytkowego

Z poziomu Asystenta Nestingu możliwa jest także realizacja rozchodów surowca oraz rejestrowanie odpadów użytkowych, cechowanych unikalnymi parametrami gabarytów. Pisane w ten sposób odpady użytkowe są traktowane jako dostępne zasoby arkuszy (np. blach lub innych materiałów rozliczanych w arkuszach), które są możliwe do wykorzystania w kolejnym procesie rozkroju.

Asystent nestingu - schemat działania

Obróbka materiału własnego i powierzonego

Asystent Nestingu obsługuje zarówno pracę na materiale własnym, jak i powierzonym. Zlecenia na prace na materiałach z różnych źródeł są rozdzielone na odpowiednie zakładki, które możemy włączyć lub wyłączyć w przypadku, gdy wykonujemy prace wyłącznie na materiale własnym lub wyłącznie na materiale powierzonym.

Wczytywanie projektu nestingu

Wczytanie projektu zaczyna się od wyboru konkretnego materiału z listy materiałów dostępnych dla rozpatrywanych zleceń, a następnie wskazania w tabeli zasobu, który chcemy wykorzystać.

 

 

Okno wyboru materiału do nestingu
Okno wyboru materiału do nestingu.

 

 

Otrzymujemy zestawienie wszystkich detali wykorzystujących ten materiał. Detale widoczne są już w momencie wystawienia zlecenia produkcyjnego, zanim zostaną wykonane rezerwacje materiałowe, przesunięcia międzymagazynowe oraz wystawione karty pracy.

 

 

Okno zawierające wszystkie części w zleceniach z wybranego materiału.
Okno zawierające wszystkie części w zleceniach z wybranego materiału.

 

W odpowiedniej sekcji oprócz listy plików zestawu znajduje się też informacja o surowcu przyporządkowanym do danego nestingu oraz tabela informacyjna o detalach zawartych w projekcie nestingu zaimportowanym do asystenta.

 

 

Obszar Asystenta Nestingu odpowiedzialny za odczyt plików projektów.
Obszar Asystenta Nestingu odpowiedzialny za odczyt plików projektów.

 

Dodawanie dodatkowych detali

Asystent Nestingu umożliwia dodanie do zlecenia dodatkowych detali spełniających wymogi względem surowca, na które w danym momencie nie ma zleceń, w celu ekonomiczniejszego wykorzystania arkusza poddanego obróbce.

Można je dodać w momencie wyboru odpowiedniego arkusza. Jednocześnie system podpowiada, które elementy posiadają zbyt wysokie lub zbyt niskie stany magazynowe, co zmniejsza ryzyko produkcji niepotrzebnych na dany moment części. Jeśli natomiast dobrane detale nie spełniają wymagań surowca system nie pozwoli na zapisanie projektu.

 

Zarządzanie i rozliczanie projektów nestingu

W oknie zarządzanie nestingami mamy podgląd zapisanych projektów oraz stan ich realizacji z możliwością filtrowania po stanie z zawężeniem do konkretnego roku lub miesiąca.

Zależnie od wybranej konfiguracji projekty nestingu możemy rozliczać przed lub po wykonaniu:

  • w przypadku rozliczenia przed wykonaniem, system wymaga najpierw wystawienia dokumentu RW, co odblokowuje możliwość przekazania projektu na kiosk warsztatowy i do maszyny obróbczej
  • w przypadku rozliczenia po wykonaniu blokada na przekazanie projektu nie jest stosowana, a wystawienie dokumentu RW powoduje powstanie dokumentu przyjęcia wewnętrznego (PW) na zdefiniowany wcześniej odpad użytkowy.

Definiowanieodpadu użytkowego

Wspomniane wcześniej definiowanie odpadu użytkowego jest możliwe z poziomu zakładki „Zarządzanie nestingami”. W szczegółach znajduje się obszar wyświetlający informacje o arkuszu wykorzystanym w danym nestingu oraz posiadający funkcje definicji odpadu. Odpad z podanymi parametrami wymiarów jest następnie traktowany jako arkusz o tych wymiarach i udostępniony do wykorzystania w kolejnych projektach.

Źródło:

Dokumentacja Produkcja.NET


Góra