Lutowy wskaźnik PMI dla Polski powyżej 50 pkt. - skąd ten optymizm?
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego niespodziewanie wzrósł w lutym 2025 roku do poziomu 50,6 pkt. (ze styczniowych 48,8 pkt.), co oznacza ogólną poprawę warunków gospodarczych w przemyśle po raz pierwszy od kwietnia 2022.
Branża produkcyjna wraca na ścieżkę wzrostu?
Analitycy zwracają uwagę, że chociaż zanotowano wzrost nowych zamówień i produkcji, to był on niewielki i opierał się głównie o popyt krajowy, to przedsiębiorstwa zwiększyły zatrudnienie po raz czwarty w ciągu pięciu miesięcy, co może wskazywać na oczekiwane odbicie. Ważnym sygnałem optymizmu jest również poprawa prognoz na najbliższe 12 miesięcy – przedsiębiorstwa liczą na wzrost popytu, lepsze warunki gospodarcze w Niemczech oraz wprowadzenie nowych produktów.
Nie wszystko jednak wygląda optymistycznie. Nowe zamówienia eksportowe wciąż spadają, choć w wolniejszym tempie. Firmy nadal redukują zaległości produkcyjne, odnotowano też pierwsze od blisko trzech lat wzrosty produkcji i nowych zamówień.
Większe zyski dzięki spadkowi kosztów produkcji
Według Trevora Balchina, dyrektora ekonomicznego w S&P Global Market Intelligence, przełamanie bariery 50 pkt. w indeksie PMI to ważny moment, który może zapowiadać trwalszą poprawę w sektorze. Ekspert podkreśla również, że mimo spadku średnich kosztów produkcji, producenci zaczęli podnosić ceny wyrobów gotowych w najszybszym tempie od dwóch lat, co może wskazywać na wzrost optymizmu wśród przedsiębiorstw.
Czym jest wskaźnik PMI
Wskaźnik S&P Global PMI polski sektor przemysłowy to złożony indeks jednocyfrowy, obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych, który istnieje od 1998. Wskaźnik PMI waha się od 0 do 100, przy czym odczyt powyżej 50 wskazuje na ogólny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, a poniżej 50 na ogólny spadek.